مقالات سیم و کابل

تفاوت های سیم افشان با سیم مفتول

تفاوت های سیم افشان با سیم مفتول

در این نوشته به بررسی کاربرد و تفاوت های اصلی سیم افشان و سیم مفتول خواهیم پرداخت.

قبل از ارائه توضیحات در خصوص کاربرد و تفاوت های اصلی سیم افشان و سیم مفتول در ذیل توضیحات مختصری در خصوص هر از سیم ها و کاربرد اصلی آنها ارائه میگردد:

معرفی سیم های افشان و مفتول و کاربرد آن ها

در برق کشی مجتمعات مسکونی و تجاری، برقکاران با تجهیزات برقی مختلفی از جمله سیم و کابل جهت اتصال تجهیزات برقی سروکار دارند که از مهمترین تجهیزات در انتقال انرژی الکتریکی می باشد.

انتخاب صحیح سیم ها و کابل ها در سیستم های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد به طوری که انتخاب غلط در سایز و نوع سیم و کابل باعث صدمات جبران ناپذیر در مکان های مختلف می شود.

همانطور که می‌دانید سیم و کابل با همدیگر متفاوت می باشد. این درحالیست که مفهوم سیم افشان و یا سیم مفتول برای هر یک از آنها صادق می باشد و تعدادی از سیم ها در سایز های مشخص به صورت مفتول و افشان تولید شده و در کاربردهای مختلف استفاده می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین اجزا تشکیل دهنده سیم و کابل هادی آن می باشد و یکی از مهمترین پارامترها در انتخاب صحیح سیم و کابل می باشد. هادی سیم و کابل در انواع مختلف مسی، آلومینیوم و در برخی دیگر از سیم ها و کابلها بصورت هادی cca به کار میرود.

هادی افشان به هادی گفته می‌شود که قطر هر یک از رشته ها در محدوده ۰.۲۵ تا ۰.۵۰ میلیمتر باشد که از کنار هم قرار گرفتن تعداد مشخصی از این رشته ها، هادی افشان تشکیل می گردد. مطابق استاندارد از قرار گرفتن حدود ۳۰ عدد رشته هادی با قطر ۰.۲۵، سیم افشان با مقطع نامی ۱.۵ و از قرار گرفتن حدود ۵۰ عدد هادی با همان سطح مقطع سیم افشان با سایز ۲.۵ تشکیل میگردد.

اما در سیم مفتول، هادی بصورت هادی تکی بوده و به صورت رشته نمی باشد. قطر این هادی‌ها در سایزهای مختلف متفاوت می باشد و از ۱.۱۳ میلیمتر برای سیم ۱ تا ۳.۵۷ برای سیم ۱۰ متغیر می باشد. لازم به ذکر است که این نوع سیم ها به علت عدم انعطاف پذیری و خشک بودن معمولا تا سایز ۱۰ استفاده می گردد.

سیم افشان در مقایسه با سیم مفتول دارای تفاوت های اصلی می باشد که در ذیل به برخی از اصلی ترین این موارد اشاره می شود:

مقایسه انعطاف پذیری سیم افشان و سیم مفتول

یکی از مهم‌ترین وجه تمایز سیم افشان و سیم مفتول انعطاف پذیری سیم ها می باشد. انعطاف پذیری سیم افشان در مقایسه با سیم مفتول به مراتب بالاتر است و در مکان های که سیم ها حرکت میکنند و دارای تغییر مکان بیشتری می باشد مثل سیم کشی ساختمان ها و مجتمعات اداری و تجاری کاربرد دارد.

مقایسه مقاومت الکتریکی سیم افشان و سیم مفتول

یکی دیگر از تفاوت های دیگر سیم مفتول و سیم افشان مقاومت الکتریکی آنها می باشد به این ترتیب که مقاومت الکتریکی سیم افشان از سیم مفتول کمتر می باشد و دلیل اصلی آن وجود فضای خالی بین سیم های به هم تابیده در سیم های افشان می باشد.

مقایسه قیمت سیم افشان و سیم مفتول

به دلیل هزینه های بالاتر سیم افشان در مقایسه با سیم مفتول، هزینه تمام شده این نوع سیم ها از سیم های مفتول معمولا بیشتر است.

مقایسه اتصالی سیم افشان و سیم مفتول

استفاده از کابل ها با هادی مفتولی به علت یک رشته ای بودن هادی آن، احتمال اتصالی را بیشتر کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: راه های تشخیص سیم و کابل استاندارد

کاربرد سیم های افشان و مفتول

برای استفاده از سیم ها، نیاز به آشنایی کاربرد هر یک از این سیم ها می باشد که در ذیل به آن اشاره می شود:

کاربرد سیم افشان

سیم های افشان بیشتر در مکان هایی که نیاز به تغییر مسیر دارد استفاده می‌شود زیرا انعطاف پذیری این نوع سیم ها فعالیت های سیم کشی ساختمان و مجتمعات مسکونی را راحت‌تر میکند.

از این نوع سیم ها بیشتر در داکت های زیرزمینی، اتصالات ماشین آلات، تابلوهای فرمان، سیم کشی ساختمان ها و غیره استفاده میشود. استفاده از این نوع سیم ها در سینی کابل ها، کانال ها، مخازن و دفن مستقیم در زمین توصیه نمیشود. در صورت نصب این نوع سیم ها بصورت زیرزمینی، نصب در ترانشه، داکت و کانال های مخصوص کابل های زیر زمینی اجباری می باشد.

کاربرد سیم مفتول:

این نوع سیم ها به نام های سیم غیر قابل انعطاف، سیم نصب ثابت و یا سیم خشک نیز شناخته می شود بطور عمده برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است .

همچنین به کارگیری سیم مفتول (سیم غیر قابل انعطاف ، سیم نصب ثابت یا سیم خشک) در داخل لوله ها و زیر گچ مجاز است . البته سیم های نصب ثابت با هادی تابیده منظم (گروه ۲) را می توان به عنوان اتصالات تابلوهای کنترل ، در ساخت دسته سیم و نیز الکترونیک صنعتی به کار برد.

سخن پایانی

در این نوشته ضمن معرفی به بررسی تفاوت سیم افشان با سیم مفتول پرداختیم.برای بررسی قیمت و خرید این سیم ها میتوانید به فروشگاه وب سایت هیرمان صنعت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *