مقالات سیم و کابل

راه های تشخیص سیم و کابل استاندارد

سیم و کابل استاندارد

یکی از تجهیزات پرمصرف در ساخت مجتمعات مسکونی و صنعتی سیم و کابل می باشد. لذا انتخاب سیم و کابل استاندارد و راه های تشخیص آن به منظور خرید سیم و کابل استاندارد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. در ذیل به برخی از روش های مرسوم در تشخیص سیم و کابل استاندارد اشاره می شود.

 

استعلام کد ده رقمی سازنده سیم و کابل

یکی از مناسب ترین روش‌ها در انتخاب سیم و کابل استاندارد، استعلام کد ده رقمی سازنده سیم و کابل از سامانه پیامکی سازمان ملی استاندارد ایران می باشد.

سازندگان سیم و کابل به منظور اخذ استاندارد ملی و پروانه کاربرد علامت استاندارد، در صورت رعایت الزامات استانداردی مجاز به اخذ کد ده رقمی سیم و کابل می باشند. اگرچه ممکن است برخی از سازندگان سیم و کابل پس از اخذ کد ده رقمی از الزامات استانداردی عدول نمایند اما این روش یکی از بهترین روش برای تشخیص سیم و کابل استاندارد می باشد.

لذا برای اطمینان از استاندارد بودن سیم و کابل می بایست کد ده رقمی حک شده بر روی سیم و کابل به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال گردیده و نتیجه آن استعلام گردد.

نتیجه استعلام شامل موارد نام فرآورده تاریخ اعتبار، نام واحد تولیدی، استان، شهرستان، نوع استاندارد، وضعیت پروانه و سیم یا کابل استاندارد می باشد. تاریخ اعتبار استاندارد در پیغام دریافتی قابل مشاهده می باشد.

این یکی از روشهایی است که اداره استاندارد در اختیار خریدار قرار داده تا محصول استاندارد را از غیر استاندارد تشخیص دهد. لازم به ذکر است، بدنه سیم استاندارد، می بایست ISIRI حک شده باشد.

 

اندازه گیری مقاومت هادی

یکی دیگر از روش های بسیار دقیق در تشخیص سیم و کابل استاندارد، اندازه گیری مقاومت هادی سیم و کابل می باشد.

مقاومت هادی رابطه معکوس با میزان جریان دهی هادی سیم و کابل دارد و هر چقدر این مقاومت بالاتر باشد میزان جریان دهی سیم و کابل در شرایط استاندارد کاهش می یابد. به عنوان مثال در سیم افشان ۱.۵ مقاومت هادی می بایستی حداکثر ۱۳.۳ اهم بر کیلومتر و در سیم افشان ۲.۵ مقاومت هادی می بایستی حداکثر ۷.۹۸ اهم بر کیلومتر باشد.

لذا چنانچه به دنبال روشی مطمئن برای تشخیص سیم و کابل استاندارد می باشد توصیه می‌شود به کمک برخی از دستگاه های اندازه گیری مقاومت الکتریکی (میکرو اهم متر) که قابلیت اندازه گیری مقاومت الکتریکی سیم و کابل را دارند اقدام به این کار نمایید.

 

وزن کردن کابل جهت تشخیص استاندارد بودن آن

یکی از روش های مرسوم در بازار جهت شناسایی سیم و کابل استاندارد، اندازه گیری وزن آن می باشد.

اما این روش به دلیل تخلف برخی از سازندگان نامعتبر سیم و کابل در افزایش وزن حلقه های سیم و کابل خیلی مطمئن به نظر نمیرسد. زیرا با افزودن میزان هادی سیم و کاهش میزان مس مورد نیاز، وزن کلی حلقه سیم و کابل تغییر یافته و در برخی از موارد به حد نصاب استاندارد میرسد.

ضخامت پایین‌تر از حد استاندارد عایق سیم و کابل باعث ایجاد شکست عایقی در سیم و کابل شده و اگر این ضخامت از حد استاندارد بیشتر باشد احتمال کم بودن میزان مس بکار رفته در هادی سیم و کاهش سطح مقطع سیم و کابل وجود دارد.

در صورت عدم اطمینان به سیم مورد نظر میتوان با لخت کردن سیم و اندازه گیری قطر یک رشته و بدست آوردن اندازه شعاع از طریق تقسیم آن بر ۲ و استفاده از فرمول سطح مقطع دایره سطح مقطع واقعی سیم و کابل را محاسبه نمود.

 

تعداد هادی سیم افشان جهت تشخیص استاندارد بودن سیم و کابل

تعداد رشته های هادی سیم و کابل در سطح مقطع های مختلف مطابق استاندارد مشخص شده است. همانطور که در مقالات قبلی اشاره گردید، سیم افشان از تعداد مشخصی رشته های مسی با قطر مشخص تشکیل شده است که از بهم پیوستن تعداد مشخصی از این هادی‌ها، سطح مقطع سیم مشخص میشود.

مطابق استاندارد ملی ایران، تعداد رشته و قطر سیم و کابل در سایز های مختلف برای سیم و کابل استاندارد مشخص شده است که بدلیل کاربرد فراوان سیم های ۱.۵ و ۲.۵ و ۴ در ساختمان ها و مراکز اداری و تجاری مشخصات آن مطابق ذیل ارائه می گردد؛

تعداد رشته های سیم ۱.۵: ۳۰ عدد رشته مسی با قطر۰.۲۴

تعداد رشته های سیم ۲.۵: ۵۰ عدد رشته مسی با قطر۰.۲۴

تعداد رشته های سیم ۴.۵: ۵۶ عدد رشته مسی با قطر۰.۲۹

تعداد رشته های سیم ۶: ۸۴ عدد رشته مسی با قطر۰.۲۹

 

مشاهده مس بکار رفته در سیم

یکی از روش های تقلب در تولید سیم و کابل استفاده از ترکیب آهن و مس بجای مس خالص می باشد. متاسفانه برخی از سازندگان متقلب سیم و کابل از این روش به منظور افزایش وزن کلاف های سیم و کابل عمل نموده و باعث بروز بسیاری از حوادث آتش ناشی از مشکلات سیم کشی در ساختمان ها و مراکز اداری و تجاری میشوند.

لذا توصیه می‌شود قبل از انتخاب سیم و کابل مورد نظر و به منظور تشخیص سیم و کابل استاندارد ، هادی مس آن به دقت ملاحظه و از خلوص مس بکار رفته اطمینان حاصل گردد.

اگر هادی استفاده شده در سیم و کابل ها زرد رنگ و درخشان بود درصد مس آن قابل‌ قبول است اما اگر میزان درخشندگی و یا انعطاف پذیری مناسب نداشت ممکن است از مس ناخالص و یا ترکیبات مس-آهن و مس-آلومینیوم (اصطلاحا cca گفته می‌شود که در برخی موارد کاربرد دارد) استفاده شده باشد.

 

سخن پایانی

در این نوشته به بررسی راه های تشخیص سیم و کابل استاندارد پرداختیم . شما میتوانید با استفاده از این راه ها سیم و کابل های مناسب و استاندارد را تشخیص دهید و از آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *