مقالات سیم و کابل

تفاوت عایق PVC و XLPE

تفاوت عایق PVC و XLPE

تفاوت عایق PVC و XLPE چیست؟ ویژگی های هرکدام از این عایق ها چیست؟

یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده سیم و کابل ها، عایق آن‌ها می باشد. عایق سیم و کابل اگر به درستی انتخاب و در کارخانه اجرا نشود باعث صدمات جبران ناپذیر در پروژه ها خواهد شد.

همانطور که می‌دانید عایق سیم و کابل از مواد مختلف پلیمری تشکیل می‌شود که کاربردهای گسترده ای در صنعت دارند. عایق PVC و عایق XLPE دو نوع از پرکاربردترین عایق ها در سیم و کابل می باشد. این دو عایق ساختار مختلفی داشته و بر اساس نوع کاربری کابل‌ها و مشخصات دریافتی کارفرما در کابل ها انتخاب می گردد.

وظیفه اصلی عایق سیم و کابل جلوگیری از انتقال جریان برق به خارج از هادی کابل محافظت مکانیکی از هادی سیم و کابل و جلوگیری از برق گرفتگی سیم حامل جریان می باشد.

استفاده از عایق استاندارد در سیم ها و کابل‌ها و رعایت الزامات استانداردی از قبیل جنس مناسب عایق، ضخامت مناسب عایق، نصب مناسب آن در سیم و کابل‌ها در کارایی درست کابلها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. لذا پیشنهاد میگردد در خرید کابل ها علی الخصوص کابل ها با سایز های متوسط و بالا، از انتخاب عایق کابل مطابق الزامات استانداردی اطمینان حاصل نموده و با مطالعه این مقاله نوع عایق کابل خود را به درستی انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید : راه های تشخیص سیم و کابل استاندارد

 

آشنایی با عایق PVC

عایق PVC یکی از پرکاربردترین عایق ها در حوزه سیم و کابل می‌باشد. عایق PVC که به آن پی وی سی پلی وینیل کلرید اطلاق می شود، یک پلیمر وینیل کلرید است. عایق PVC مخفف Polyvinyl chloride می باشد. این عایق در برابر مواد شیمیایی و اسید از مقاومت قابل قبولی برخوردار بوده و در برابر رطوبت و شعله مقاوم می باشد.

حداکثر درجه حرارت مقاومت عایق PVC در دمای حدود ۷۰ درجه سانتیگراد می باشد و در دماهای پایین سخت می‌شود. از دیگر مزایای اصلی عایق PVC عدم آسیب پذیری در مقاومت اشعه UV می باشد. لذا در مکان هایی که کابل کشی در مقابل نور مستقیم آفتاب می باشد الزامی میباشد، استفاده از عایق XLPE توصیه نمی‌شود و عایق PVC به عنوان عایق مناسب به عنوان جایگزین پیشنهاد می گردد. این موضوع یکی از دلایل اصلی انتخاب PVC به عنوان روکش کابلها در تمام انواع کابل های زمینی و زیرزمینی می باشد.

 

معایب عایق PVC

یکی از بزرگترین معایب عایق PVC ، متصاعد شدن گاز سمی هیدروژن کلراید می باشد که میتواند باعث آسیب های مختلف بدنی از قبیل آسیب چشمی، تنفسی و پوستی در افراد مختلف گردد.

عایق PVC در زمان آتش سوزی و سوختن کابل دود زیادی تولید کرده که باعث کاهش میدان دید و بروز خطرات دیگر از قبیل اختلال در امر امداد رسانی خواهد گردید. این عایق در کابل های ولتاژ متوسط و ولتاژ بالا به دلیل عدم مقاومت مناسب کارایی ندارد. لذا عایق مناسبی برای کابل های فشار متوسط و فشار قوی نمی باشد.

 

آشنایی با عایق XLPE

یکی از پرکاربردترین عایق ها در سیم و کابل عایق XLPE می باشد.

عایق XLPE که به عایق پلی اتیلن معروف می باشد از مخلوط پلی اتیلن متقاطع فرآوری می باشد. این فرآیند یکی از مهمترین تکنولوژی ها برای بالاتر بردن عایق PE و یا همان عایق پلی اتیلن می باشد. درجه حرارت استاندارد جهت عملکرد مناسب عایق XLPE در محدوده ۷۰ الی ۹۰ درجه سانتیگراد می باشد. لذا بیشینه دمای قابل تحمل عایق XLPE  برابر با ۹۰ درجه سانتیگراد میباشد. کاربرد این عایق در دماهای بالاتر بیشتر از عایق PVC می باشد. کابل ها با عایق XLPE به کابل کراسلینک نیز معروف می باشد که نام لاتین آن  Cross-linked polyethylene می باشد.

 

معایب عایق XLPE

یکی از اصلی ترین معایب عایق XLPE عدم مقاومت کافی در مقابل نور UV و آسیب پذیری آن در محیط هایی که کابل ممکن است در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرد می باشد.لذا استفاده از کابل با عایق XLPE در مکان هایی که کابل مستقیما در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد توصیه نمیشود و در این مکان ها از عایق PVC استفاده میگردد. از دیگر معایب عایق XLPE عدم تحمل پذیری حرارتی این عایق در دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. لذا از سایر عایق های مناسب و جایگزین در حرارت های بالا استفاده می گردد.

 

تفاوت عایق PVC و XLPE

با توجه به مطالب فوق الذکر مهمترین تفاوت اصلی عایق PVC و عایق XLPE به شرح ذیل عنوان میگردد:

  • قابلیت تحمل حرارتی بالاتر عایق PVC در مقایسه با عایق XLPE
  • قابلیت تحمل پذیری عایق PVC در مقابل اشعه UV در مقایسه با عایق XLPE
  • استفاده از عایق XLPE در سطوح ولتاژی متوسط و بالا
  • کابل ها با روکش PVC در مقایسه با عایق XLPE از مقاومت بالاتری در مقابل رطوبت برخوردار هستند

 

سخن پایانی

در این مقاله به مهمترین تفاوت های عایق های PVC و XLPE اشاره و مزایا و معایب هر کدام از این عایق ها اشاره گردید.

در صورت نیاز به سایر اطلاعات تخصصی در حوزه سیم و کابل میتوانید از سایر مقالات این بخش بهره مند گردید.

بیشتر بخوانید: آخرین قیمت سیم و کابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *