مقالات تجهیزات ارت

دلایل اهمیت سیستم ارت

دلایل اهمیت سیستم ارت

یکی از سیستم های بسیار مهم در حوزه برق، سیستم ارت می باشد. سیستم ارت دارای ادوات مختلف جهت حفاظت از تجهیزات و افراد است که بنا بر نیاز پروژه استفاده می‌گردد. سیستم ارت که از آن با نام سیستم زمین نیز یاد می شود، با وجود اینکه عنصری قابل مشاهده نیست، برای ایمنی افراد و تجهیزات از اهمیت حیاتی برخوردار است ، زیرا از اختلافات احتمالی خطرناک محافظت می کند.

دلایل اهمیت سیستم ارت

در این مقاله به ۴ دلیل اصلی اهمیت سیستم ارت اشاره می شود:

حفاظت در برابر اضافه جریان

یکی از دلایل اهمیت و استفاده از سیستم ارت، هدایت جریان الکتریکی در لحظه بروز خطا به داخل زمین می باشد. اگر تجهیزات فلزی به سیستم ارت متصل نباشند، علاوه بر امکان آسیب به تجهیز، سبب بروز خطرات جبران ناپذیر برای افراد خواهند شد. از دیگر دلایل مهم سیستم ارت، هدایت جریان صاعقه به زمین می باشد. اگر تجهیزات مختلف به سیستم ارت متصل نباشند عبور جریان بالای صاعقه، سبب گداختگی و آسیب جدی به تجهیزات شده و خطر جانی برای افراد بدنبال دارد.

ثابت نگه داشتن ولتاژ ورودی

از آنجایی که زمین یک مرجع مشترک برای بسیاری از سیستم های دارای جریان الکتریکی می باشد، وجود سیستم ارت در پلنت علاوه بر محافظت جانی افراد، باعث جلوگیری از نوسانات ولتاژ سیستم خواهد شد.

هدایت الکتریکی مناسب

زمین، کمترین مقاومت الکتریکی را دارا می باشد. در سیستم های برقی، جریان الکتریکی همیشه از کمترین مقاومت عبور می کند. لذا اتصال به سیستم ارت، باعث کاهش مقاومت سیستم و سهولت عبور جریان به زمین خواهد شد. لذا با این روش و هدایت جریان الکتریکی به زمین، خطرات برق گرفتگی و آسیب به تجهیزات به شدت کاهش می یابد.

افزایش ایمنی

بدون وجود یک سیستم الکتریکی متصل به زمین و یا سیستم ارت، شما در معرض خطر سرخ شدن و آسیب جدی به تجهیزات برقی خود هستید. در بدترین حالت، امکان آتش در صورت عدم استفاده از سیستم ارت و عدم رعایت اصول ایمنی وجود دارد. این مشکلات علاوه بر خسارات مالی، خسارات جانی را برای افراد در مناطق مختلف به دنبال دارد.

در اکثر مجتمعات مسکونی، سیستم ارت به طور دائمی با یک میله فلزی که به زمین رانده می شود یا یک لوله فلزی که از یک سیستم آبرسانی زیرزمینی به داخل خانه کشیده شده است انجام میگیرد. یک هادی مسی، لوله یا میله را به مجموعه ای از ترمینال ها برای اتصال زمین در تابلو برق متصل می کند. برای سیستم های سیم کشی که از کابل برق پوشانده شده از فلز استفاده می کنند ، این فلز معمولاً به عنوان هادی زمین بین پریزهای دیواری و صفحه خدمات عمل می کند.

بهترین کاری که می توانید برای ایجاد یک سیستم الکتریکی ایمن انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید کل سیستم ارت است و مدار زمین از نظر الکتریکی پیوسته است.

اتصال سیستم الکتریکی به شما یک راه ساده و هوشمندانه برای ایمن سازی بیشتر سیستم و همچنین محافظت در برابر احتمال واقعی نیاز به مقابله با نوسانات منبع تغذیه است. اگر می خواهید از همه دارایی های مهم خود ، چه در خانه و چه در اداره محافظت کنید ، و همچنین مراقب سلامتی و ایمنی همه اطرافیان خود باشید می بایست از اجرای سیستم ارت محل سکونت خود اطمینان حاصل فرمایید.

خطرات ناشی از اتصال نادرست سیستم ارت

سیستم ارت سبب هم پتانسیل شدن نقاط مختلف می شود. در صورت رعایت اصول و الزامات سیستم ارت، اختلاف پتانسیل موجود در سیستم که عامل اصلی برق گرفتگی می باشد از بین میرود. در صورت وجود اختلاف پتانسیل خطرات برق گرفتگی افزایش می یابد. برای محاسبه سیستم ارت، تعاریف مختلفی مطابق استاندارد های مختلف مشخص شده است.

یکی از این اصطلاحات سیستم ارت، ولتاژ گام می باشد. این اختلاف پتانسیل بین دو نقطه روی سطح، بخصوص بین دو پای جداگانه از یک شخص ، “ولتاژ گام” نامیده می شود. علاوه بر این ولتاژ ، اصطلاحاً “ولتاژ تماس” نیز وجود دارد که تفاوت پتانسیلی است که فرد هنگام تماس با الکترود، تجهیزات یا بخشی از فلز در حالت کشش و پاهای آنها روی عایق بندی نشده است ، از آن پشتیبانی می کند.

این اختلافات بالقوه باعث ایجاد جریانی می شود که در بدن گردش می کند و صدمات مهمی ایجاد می کند. آسیب هایی که فرد می تواند بسته به شدت جریان عبوری از بدن او متحمل شود، در مورد فرکانس صنعتی (منبع تغذیه معمول) به شرح ذیل ارائه میگردد:

  • با شدت ۳-۱۵ میلی آمپر ، مشکل در حرکت در بدن انسان مشاهده می شود ، حتی رسیدن به انقباض و تشنج عضلات (کزاز).
  • با شدت ۱۵-۲۵ میلی آمپر و تماس چند دقیقه ، مشکلات تنفسی و انقباضات مشاهده می شود.
  • با شدت ۲۵-۵۰ میلی آمپر و در اثر تماس کثیفی شدید ثانیه ها ، تغییرات قلبی و بیهوشی مشاهده می شود.
  • با شدت بین ۵۰-۵۰۰۰ میلی آمپر ، فیبریلاسیون بطنی و شروع برق گرفتگی در بدن انسان رخ می دهد.
  • با شدت بالاتر از ۵۰۰۰ میلی آمپر ، ایست قلبی و سوختگی برگشت ناپذیر رخ می دهد.

در مورد جریان رعد و برق مدت زمان بسیار کمتری است. با این حال ، با توجه به اینکه جریان رعد و برق به ترتیب ده ها کیلو آمپر (۱۰،۰۰۰،۰۰۰ میلی آمپر) به اوج می رسد ، یک قسمت کوچک می تواند صدمات قابل توجهی ایجاد کند.

با توجه به موارد فوق الذکر با اهمیت سیستم ارت بیش از پیش آشنا شدید. در مقالات بعدی در خصوص تجهیزات مورد نیاز سیستم ارت از قبیل ارت راد، سیم مسی، صفحه مسی ارت و اتصالات ارت توضیحات تکمیلی ارائه می گردد.

با توجه به اهمیت سیستم ارت، شرکت هیرمان صنعت با راه اندازی فروشگاه آنلاین کالای برقی، دسته ای به نام تجهیزات ارتینگ را در سایت خود اضافه نموده که به فروش تجهیزات ارت اختصاص یافته است.

لذا چنانچه نیاز به خرید تجهیزات ارت دارید، با مراجعه به بخش مربوطه می توانید مناسب ترین قیمت را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *