مقالات سیم و کابل

آشنایی با کاربرد های فیبر نوری

کاربرد های فیبر نوری

کابل فیبر نوری یکی از کابل های پرکاربرد در صنعت می باشد. این کابل با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن دارای سرعت انتقال بسیار بالایی است. کابل‌های فیبر نوری از حدود ۴۰ سال پیش تاکنون انقلابی در دنیای ارتباطات شبکه ایجاد کرده اند. امروزه این کابل ها تقریبا جایگزین مناسبی برای شبکه سازی سنتی که از سیم و کابل مسی استفاده می کنند، می باشد.

این نوع کابل شامل رشته های کوچک شیشه ای یا پلاستیکی است که پرتوهای نوری را حمل می کند. داده های دیجیتالی از طریق کابل از طریق پالس های سریع نور منتقل می شوند. در انتهای مسیر کابل فیبر نوری پالس های نور به مقادیر دودویی تبدیل می شوند که توسط کامپیوتر قابل خواندن می باشد.

از آنجا که داده ها در کابل فیبر نوری از طریق امواج نوری انتقال داده می‌شوند، می‌توانند اطلاعات را با سرعت نور انتقال دهند. جای تعجب نیست که کابل‌های فیبر نوری سریعترین سرعت انتقال داده را از هر رسانه انتقال داده فراهم می‌کنند.

همچنین در مقایسه با سیم‌های مسی یا خطوط تلفن کمتر در معرض سر و صدا و تداخل قرار دارند. با این حال، کابل های فیبر نوری نسبت به فلزات شکننده ترند و بنابراین به محافظ بیشتری نیاز دارند. این در حالیست که بر خلاف سیم های مسی که میتواند تعمیر و اصلاح گردد، کابل فیبر نوری در صورت بروز مشکل و خرابی، بر خلاف سیم مسی اصلاح پذیر نبوده و غالبا نیاز به تعویض و جایگزینی دارند.

از آنجا که کابل فیبر نوری سرعت انتقال سریع و پهنای باند زیادی را فراهم می کنند، کاربرد گسترده ای در زمینه اینترنت و ارسال اطلاعات مربوطه دارند. در سالهای اخیر ، فناوری فیبر نوری برای ارتباطات اینترنتی محلی نیز محبوبیت بیشتری یافته است. به عنوان مثال، برخی از ISP ها اکنون “اینترنت فیبر” را ارائه می دهند که دسترسی به اینترنت را از طریق خط فیبر نوری فراهم می کند. بکارگیری کابل فیبر نوری می توانند سرعت انتقال اطلاعات ۱ گیگابیت بر ثانیه را در اختیار اینترنت خانگی و مشاغل مختلف قرار دهند.

کاربرد کابل های فیبر نوری

در زیر برخی از پرکاربردترین موارد استفاده از کابل های فیبر نوری آورده شده است:

اینترنت:

کابل فیبر نوری داده ها را با سرعت بسیار بالایی منتقل می کنند. بنابراین از این فناوری به طور گسترده ای در کابل های اینترنت استفاده می شود. در مقایسه با سیمهای مسی سنتی، کابلهای فیبر نوری سبک تر، انعطاف پذیرتر هستند و داده های بیشتری را حمل می کنند.

تلویزیون کابلی:

استفاده از کابل فیبر نوری در انتقال سیگنالها طی سالهای اخیر به سرعت رشد کرده است. این کابل ها برای انتقال سیگنال ها برای تلویزیون ها ایده آل هستند زیرا از پهنای باند و سرعت بیشتری برخوردار هستند. همچنین، کابل فیبر نوری در مقایسه با همان مقدار سیم مسی ارزان تر هستند.

تلفن:

به دلیل برخی مشکلات زیرساختی دستیابی به تلفن در برخی از مناطق با مشکلات و موانع متعددی همراه می باشد. یکی از مزایای استفاده از کابل فیبر نوری، ارتباط سریعتر می باشد که بدون هیچ تاخیری در هر دو طرف ارتباط برقرار می گردد.

شبکه های رایانه ای:

شبکه سازی بین رایانه ها در یک ساختمان واحد یا از طریق سازه های مجاور با استفاده از کابل فیبر نوری بسیار سریعتر می شود. کاربران می توانند کاهش قابل توجهی را در زمان انتقال پرونده ها و اطلاعات در شبکه ها مشاهده کنند.

جراحی و دندانپزشکی:

کابل فیبر نوری به طور گسترده ای در زمینه های پزشکی و تحقیقاتی استفاده می شوند. ارتباطات نوری بخش مهمی از روشهای جراحی غیر تهاجمی است که در بین مردم به آندوسکوپی معروف است. در چنین مواردی ، برای روشن شدن ناحیه جراحی در داخل بدن، از یک دقیقه نور روشن استفاده می شود و این امکان را می دهد تا تعداد و اندازه برش های ایجاد شده کاهش یابد. کابل فیبر نوری یکی از پرکاربردترین کابل ها در حوزه میکروسکوپ و تحقیقات پزشکی می باشند.

روشنایی و تزئینات:

استفاده از کابل فیبر نوری در زمینه نورپردازی های تزئینی نیز طی سالیان متمادی رشد کرده است. کابل های فیبر نوری یک راه حل آسان ، اقتصادی و جذاب برای پروژه های روشنایی ارائه می دهند. در نتیجه ، آنها به طور گسترده ای در روشنایی تزئینات و روشنایی درختان کریسمس استفاده می شوند.

جک های مکانیکی:

از کابل فیبر نوری به طور گسترده ای در بررسی مکان های صعب العبور استفاده می شود. برخی از این برنامه ها بازرسی در محل برای مهندسان و همچنین بازرسی از لوله ها برای لوله کش ها است.

برنامه های نظامی و فضایی:

به دلیل سطح بسیار بالایی از امنیت داده مورد نیاز در برنامه های نظامی و هوافضا ، کابل فیبر نوری راه حل ایده آل برای انتقال داده در این مناطق را ارائه می دهند.

صنعت خودروسازی:

کابل فیبر نوری در نورپردازی و ویژگی های ایمنی وسایل نقلیه امروزی بسیار مهم هستند. آنها در نورپردازی چه در فضای داخلی و چه در نمای بیرونی وسایل نقلیه کاربرد زیادی دارند.

کابل فیبر نوری به دلیل توانایی در صرفه جویی در فضا و تأمین نور برتر ، هر روز در وسایل نقلیه بیشتری استفاده می شود. همچنین، کابل فیبر نوری می توانند سیگنال ها را با سرعت بسیار سریع بین قسمت های مختلف خودرو منتقل کنند. این باعث می شود کابل فیبر نوری در استفاده از برنامه های ایمنی مانند کنترل کشش و کیسه های هوا بسیار ارزشمند باشد.

لذا چنانچه نیاز به خرید سیم و کابل دارید، با مراجعه به دسته بندی سیم و کابل سایت هیرمان صنعت می توانید مناسب ترین قیمت فیبر نوری و سایر انواع سیم و کابل را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *