مقالات تجهیزات صنعتی

آشنایی با اجزای مختلف سیستم های تهویه مطبوع

آشنایی با اجزای مختلف سیستم های تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت و کولر اسپلیت که در انگلیسی به آن Air Condition می گویند جهت مدیریت حرارت و رطوبت مراکز مسکونی، اداری و تجاری و بطور کلی کلیه فضاهای سربسته به کار می‌رود. از آنجایی که ایجاد شرایط مطلوب محیطی در فضاهای سربسته از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، نقش سیستم تهویه داکت اسپلیت و کولر اسپلیت در مهیا نموده این شرایط بسیار مهم و اساسی می باشد.

همانطور که در مقالات قبلی اشاره گردید، سیستم های نوین تهویه مطبوع با به کارگیری تکنولوژی روز دنیا علاوه بر مهیا نمودن شرایط مناسب، باعث مدیریت مصرف انرژی شده اند. به منظور استفاده بهینه از سیستم های تهویه لازم است آشنایی با نحوه عملکرد این سیستم ها و همچنین اجزای داخلی آن داشته باشیم تا بتوانیم انتخاب مناسب تری داشته باشیم.

اجزای سیستم های تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع از قبیل کولر اسپلیت و داکت اسپلیت دارای اجزای مختلفی می باشند. در زیر به مهم ترین اجزای سیستم تهویه مطبوع اشاره می شود.

مبرد

مبرد و یا گاز خنک کننده گازی می باشد که به منظور کاهش دما در سیستم های داکت اسپلیت و کولر اسپلیت استفاده می‌شود.

این گاز نقش بسزایی در سیستم تبرید دارد و انتخاب مناسب آن در سیستم های تهویه باعث افزایش راندمان و بهبود عملکرد سیستم های تهویه از جمله داکت اسپلیت می‌شود.

مبرد گرما را از محیط گرفته و با تغییر فاز گاز به مایع باعث خنک شدن محیط می شود. گاز خنک کننده مورد استفاده در کولرهای گازی معمولاً R22 بوده که در سالهای اخیر به دلیل حفاظت از لایه ازن ، با سایر گازهای سازگار با محیط زیست مانند  R410A در حال جایگزین شدن است. انتخاب مناسب این گاز در خرید سیستم داکت اسپلیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

اواپراتور

اواپراتور در کولر گازی و داکت اسپلیت نقش اصلی خنک کننده هوا را بر عهده دارد.

اواپراتور دارای سیم پیچ های مخصوص بوده که از ماده خنک کننده به نام مبرد پر شده است که با عبور هوای گرم از روی آنها ، از مایع به گاز تبدیل می شود. وظیفه اصلی این تجهیز خنک کردن هوای فضای داخلی می باشد. کولرهای گازی با عبور هوای داخلی از روی کویل های اواپراتور ، هوای سرد را به اتاق باز می گردانند و باعث عملکرد مناسب سیستم تهویه از جمله داکت اسپلیت و کولر اسپلیت میشود.

کمپرسور

یکی دیگر از تجهیزات اصلی کولر اسپلیت و داکت اسپلیت کمپرسور می باشد. وظیفه اصلی کمپرسور اسپلیت مکش مبرّد و فراهم نمودن گاز با فشار بالا و متراکم جهت ارسال به سوی کندانسور می باشد.

کندانسور

نام دیگر کندانسور تقطیر کننده می باشد. وظیفه اصلی این تجهیز تبدیل مایع به گاز می باشد. در سیستم های تهویه مطبوع نظیر داکت اسپلیت و کولر اسپلیت، کندانسور از طریق تبادل حرارتی، گاز ارسالی از کمپرسور را به مایع تبدیل می‌کند. گاز دارای فشار و درجه حرارت بالا از کمپرسور به کندانسور رانده شده و از طریق تبادل گرما با محیط و کاهش دما تبدیل به مایع می‌شود.

شیر انبساط

شیر انبساط وسیله‌ای است که مقدار مناسبی از مبرّد را به اواپراتور وارد می‌سازد و فشار آن را طوری کاهش می‌دهد که مایع بتواند در دمای پایین و مورد نظر تبخیر شود.

شیر انبساط‌های موجود در سیستم‌های تهویه مطبوع داکت اسپلیت و کولر اسپلیت دارای انواع مختلفی می باشند که در مقالات آتی به آن اشاره می‌شود.

لوله مویی

نام دیگر لوله مویی اکسپنشن می باشد. این تجهیز در سیستم های تهویه مطبوع از جمله تجهیزات داکت اسپلیت و کولر اسپلیت برای افت فشار مبرد و فراهم نمودن شرایط تبخیر در اواپراتور کاربرد دارد.

الکترو موتور فن

وظیفه الکتروموتور چرخش و کنترل سرعت پروانه  فن می باشد که با حرکت دورانی پروانه  دریونیت داخلی هوای سرد شده در محفظه اواپراتور به درون اتاق هدایت می شود و در یونیت خارجی گرمای گرفته شده از گاز مبرد توسط لوله های کندانسور، به فضای بیرون پرتاب می گردد.

فن داخلی را فن اواپراتور و فن بیرونی را فن کندانسور نیز می نامند. ضمناً در اکثر کولرهای پنجره ای پروانه فن اواپراتور و کندانسور بر روی یک محور قرار داشته و توسط یک الکتروموتور نیروی چرخش هر دو پروانه تأمین می گردد.

سخن پایانی

شرکت هیرمان تدبیر صنعت با تکیه بر سوابق کاری پرسنل خود و روابط گسترده با سازندگان، شرکت ها و تامین کنندگان تجهیزات مختلف صنعتی و بهره گیری از اطلاعات روز فنی مهندسی و همچنین تجربه سال ها فعالیت با پروژه ها و شرکت های مختلف، آمادگی دارد تا در کوتاه ترین زمان و با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت، مطابق با استانداردهای بین المللی، سیستم کولر اسپلیت و سیستم داکت اسپلیت مجتمعات مسکونی و صنعتی خود را برحسب سفارش مشتریان تامین نماید.

برای خرید داکت اسپلیت و خرید کولر اسپلیت، میتوانید از طریق فرم تماس با ما و یا ارسال پیغام به شماره واتس آپ مندرج در سایت اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *